Planerar du en skidresa till Björnrike och vill veta var du ska äta – i backen, på afterskin eller efter en dag i pisterna? Vi har samlat de viktigaste restaurangerna i området, från Bräjks Matbar precis vid skidbacken till Bageriet Björnrike med liveunderhållning. Alla uppgifter är kontrollerade mot officiella källor och recensionsplattformar.
Senast kontrollerad: 2026-08-05
Jämför de lägsta priserna och gästernas omdömen. Många alternativ med gratis avbokning.Se priser
Kombinera flyg + hotell och jämför erbjudanden och förmåner på ett ställe.Se priserDen här länken innehåller affiliate-annonsering. Priser och tillgänglighet kan ändras på målsidan.
Bräjks Matbar: Bakverk, fika och lunch – populärt bland skidåkare. · Björnrike Ski Club: Restaurang, café, pizza, duck pin-bowling, arkadspel och pub. · Björns Brasserie: Restaurang mitt i familjeparadiset, öppet 10–15 varje dag. · Ski Club by Bräjks: Restaurang, café och pizza med nöjesvåning.
Så här har vi undersökt
Senast granskad: 14 mars 2026.
Källor som använts: officiella webbplatser för restauranger (Bageriet Björnrike, Björnrike Ski Club, Ski Club by Bräjks), TripAdvisor, Vemdalen.se, Hotels.com, Expedia, Snow-Forecast.
Inget platsbesök har genomförts och inga intervjuer med personal har gjorts – alla uppgifter bygger på publicerade källor.
Restauranger i Björnrike i korthet
- Backrestaurang med ekologiskt fokus, serverar fika, skidåkarlunch, à la carte och afterski varje dag. (Vemdalen.se)
- Restaurang, café och pub med duck pin-bowling och arkadspel i samma byggnad. (Björnrike Ski Club)
- Driver restaurang, café och källarpub i Björnrike Ski Club med bordsbokning via skiclubbrajks.se. (Ski Club by Bräjks)
| Restaurang | Detaljer |
|---|---|
| Bräjks Matbar | Bakverk, fika och lunch – populärt bland skidåkare. |
| Björnrike Ski Club | Restaurang, café, pizza, duck pin-bowling, arkadspel och pub. |
| Björns Brasserie | Restaurang mitt i familjeparadiset, öppet 10–15 varje dag. |
| Ski Club by Bräjks | Restaurang, café och pizza med nöjesvåning. |
Restaurang Björnrike – översikt över utbudet
Området kring Björnrike erbjuder ett koncentrerat utbud av matställen, de flesta med direkt anknytning till skidbacken. Bageriet Björnrike (öppet 09:30–20:00 måndag–lördag, till 23:00 på fredagar med trubadur) fungerar som café, pizzeria och afterskiställe mitt i skidområdet (Bageriet Björnrike). Bräjks Matbar på Terrassvägen 40 är en nybyggd backrestaurang med hembakat fika, skidåkarlunch och à la carte-middag, och har ett TripAdvisor-betyg på 4,5 av 5 baserat på cirka 95 omdömen (TripAdvisor).
Björnrike Ski Club kombinerar restaurang, café, pizza med en nöjesvåning som innehåller duck pin-bowling och arkadspel – ett komplement till traditionell skidortsmat (Björnrike Ski Club). För den som söker mer klassiskt brasserie finns Brasseriet i Björnrike på Björnvägen 1, med fransk/europeisk meny och öppettider från 10:30 till sent (TripAdvisor).
Populära rätter och drycker
Varm chokladmjölk, rejäla skidåkarluncher och pizza återkommer i beskrivningar från flera restauranger. Bageriet Björnrike lyfter sina hembakade bakverk, medan Bräjks Matbar fokuserar på ekologiska råvaror och en utegrill på solverandan vid fint väder (Vemdalen.se).
Öppettider generellt
De flesta backrestauranger har öppet under dagtid under skidsäsong, men vissa har kvällsservering. Bräjks Matbar har enligt TripAdvisor öppet 10:00–17:00 söndag–tisdag och 10:00–21:00 onsdag–lördag. Bageriet Björnrike har förlängt på fredagar till 23:00.
Björnrike Ski Club – mat, dryck och nöje
Björnrike Ski Club är mer än bara en restaurang – hela konceptet inrymmer café, pizzeria, en nöjesvåning och en källarpub. Ski Club by Bräjks driver mat- och dryckesdelen med bordsbokning via skiclubbrajks.se (Ski Club by Bräjks). Här kan gäster äta pizza, dricka öl och sedan bowla eller spela arkadspel – en kombination som är ovanlig i svenska skidorter.
På afterskin framträder källarpuben som ett nav för kvällsunderhållning. Enligt Snow-Forecast får Björnrike betyget 3,0 av 5 för afterski och underhållning, vilket indikerar ett mer familjevänligt och nedtonat utbud jämfört med större festorter (Snow-Forecast).
Aktiviteter (bowling, arkad, pub)
Duck pin-bowling (en mindre variant av bowling) och arkadspel finns på nöjesvåningen. Det gör Ski Club till ett populärt val för familjer och grupper som vill ha underhållning efter middagen.
Afterski
Afterskin på Ski Club är organiserad med puböppet och ibland liveunderhållning. Kombinationen mat, bowling och afterski gör stället till en samlingspunkt för både barn och vuxna.
Bräjks meny i Björnrike – vad serveras?
Bräjks Matbar är en av de mest omtalade restaurangerna i guiden. Menyn fokuserar på hemlagad varm chokladmjölk och rejäl skidåkarmat under lunch, medan kvällstid erbjuds à la carte med ekologiska inslag (Vemdalen.se).
Frukost och fika
Hembakat fika som kanelbullar och chokladbollar finns hela dagen. Varm chokladmjölk är en signaturdryck som nämns i flera recensioner.
Lunchalternativ
Skidåkarlunchen är klassisk: varma mackor, soppor och husmanskost. Flera recensenter på TripAdvisor lyfter den rejäla portionerna och den trevliga personalen.
Björnrike – restauranger i backen
För den som inte vill åka bort från pisterna finns flera restauranger med direkt tillgång till skidbacken. Bageriet Björnrike ligger mitt i skidområdet och har öppet varje dag under säsong. Bräjks Matbar ligger precis intill backen på Terrassvägen 40.
Björns Brasserie
Enligt uppgifter från branschkällor ligger Björns Brasserie mitt i ”familjeparadiset” i Björnrike och är öppet 10–15 varje dag. Utanför dörren finns carvingbackar, vilket gör det till ett smidigt stopp för familjer med barn.
Övriga restauranger i backen
Utöver ovan nämnda finns Brasseriet i Björnrike på Björnvägen 1, som erbjuder fransk/europeisk mat med öppettider från 10:30 till stängning sent på kvällen (enligt TripAdvisor).
Jämför restaurangerna i Björnrike
| Restaurang | Typ av mat | Öppettider (från indata) | Aktiviteter | TripAdvisor-betyg (närliggande) |
|---|---|---|---|---|
| Bräjks Matbar | Fika, lunch, à la carte | 10–17 sön–tis, 10–21 ons–lör | Afterski, utegrill | 4,5/5 (ca 95 omdömen) |
| Björnrike Ski Club | Pizza, café, pubmat | Varierar, kontakta klubben | Duck pin-bowling, arkad | Saknas |
| Björns Brasserie | Restaurang med familjefokus | 10–15 varje dag | Carvingbackar utanför | Saknas |
| Ski Club by Bräjks | Restaurang, café, pub | Via skiclubbrajks.se | Pub, afterski | Saknas |
För- och nackdelar med varje ställe
Bräjks Matbar
Björnrike Ski Club
Björns Brasserie
Ski Club by Bräjks
Vem passar vilken restaurang?
- Familjer: Björnrike Ski Club (bowling och arkad) eller Björns Brasserie (lugn familjemiddag)
- Skidåkare: Bräjks Matbar (snabb lunch i backen) eller Bageriet Björnrike (fika och pizza)
- Afterski-entusiaster: Ski Club by Bräjks (källarpub) eller Bräjks Matbar (daglig afterski)
- Par: Brasseriet i Björnrike (fransk kvällsmat) eller Bräjks Matbar (à la carte middag)
Läge och tillgänglighet
Alla restauranger i Björnrike ligger inom gångavstånd från skidbackarna. Bräjks Matbar och Bageriet Björnrike ligger precis vid pisterna, medan Björnrike Ski Club och Brasseriet finns i Björnrikecentrat (Björnvägen 1). Vemdalen.se rekommenderar att parkera vid Björnrike skidcenter och promenera till restaurangerna.
Vårt val: Bräjks Matbar
För den som vill ha en kombination av bra mat, ekologiskt fokus, afterski och ett genuint backläge är Bräjks Matbar vår rekommendation. Här får du hemlagad varm choklad, rejäla luncher och kvällsservering flera dagar i veckan.
Passar bäst för: Matälskare, skidåkare och familjer som uppskattar kvalitet direkt i backen.
Relaterad läsning: Klövsjö hotell meny – priser och afterski · Hovfjället hotell – jämför boende nära pisterna
expedia.se, bokabord.se, tripadvisor.se, freeride.se, bokabord.se, skistar.com, tripadvisor.com, th.tripadvisor.com, freeride.se, tripadvisor.se, tripadvisor.com, cn.tripadvisor.com, th.tripadvisor.com, visitfjallen.se, freeride.com, freeride.se, hotels.com, tripadvisor.de, th.tripadvisor.com, sv.hotels.com, ar.tripadvisor.com, tripadvisor.se, hotelandplace.com
Vanliga frågor om restauranger i Björnrike
Vilken restaurang i Björnrike har bäst afterski?
Bageriet Björnrike har förlängt öppet på fredagar till 23:00 med trubadur, medan Bräjks Matbar har daglig afterski. Ski Club by Bräjks erbjuder källarpub och organiserade kvällar. Alla tre är populära – valet beror på om du föredrar lugn (Bageriet) eller mer fest (Bräjks).
Har Björnrike Ski Club pizza på menyn?
Ja, Ski Club by Bräjks serverar pizza i sin restaurangdel, tillsammans med café och pubmat.
Finns det bageri i Björnrike?
Ja, Bageriet Björnrike ligger mitt i skidområdet och fungerar som café, restaurang och pizzeria. Öppet måndag–lördag 09:30–20:00, söndag 09:30–16:00, med förlängt öppet på fredagar.
Kan man bowla i Björnrike?
Ja, Björnrike Ski Club har duck pin-bowling på nöjesvåningen, samt arkadspel.
Vad serverar Bräjks Matbar till lunch?
Bräjks serverar rejäl skidåkarmat som varma mackor, soppor och husmanskost, samt hembakat fika och varm chokladmjölk.